בנינקזה- תרופה שהיא מזון

בנינקזה- פרי ממשפחת הדלועיים שאפילו מטפלים אלטרנטיביים כמעט ולא מכירים אבל מחולל ניסים במזרח הרחוק! בעברית לא תמצאו עליו מידע אבל הניסויים במזרח הרחוק מראים תוצאות מרשמיות!

יעיל לטיפול נרחב במערכת העיכול, החיסון, הנשימה ולבעית נפשיות מגוונות.

מונוגרף.

ארטמיסנין בר במדבר יהודה.jpg
למה תרופות נגד מלריה נחקרות בעולם כטיפול לקורונה?

מחלת הקורונה מתפתחת ע"י וירוס (או בעברית, נגיף) - יצור חד תאי שאין לו חיים בפני עצמו, והדרך היחידה שלו לחיות ולהתרבות היא ע"י פלישה והשתלבות בחומר הגנטי של תא האדם או חי אחר, אליו פלש. כתוצאה מכך מערכת החיסון שלנו נאלצת לחסל תא שלנו עצמנו שנעשה נגוע בנגיף כדי להיפטר מן הנגיף. מלרייה מתפתחת ע"י טפיל חד תאי משוכלל, שמצליח לחדור לדם ועיקר התרבותו היא דווקא בתוך תאי הדם האדומים (שלא כמו טפילים אחרים). בגלל אופי הפעילות הדומה בין מלריה ווירוסים חוקרים מניחים שהדרך למיגור יהיה זהה. השערה זו מתבססת ככל שהנושא יותר נחקר.

ארטימיזינין לטיפול במלריה-

ארטימיזינין הוא חומר כימי שבודד מהצמח לענת אנווא. ארטמיזנין משמש כבסיס התרופה היעילה ביותר לטיפול במלרייה. ארטימיזין ושילוביו, הוריד ב – 70% את התמותה ממלרייה.החוקרת הסינית טו יויו שעמדה בראש צוות המחקר זכתה בפרס נובל (1915)על פיתוח התרופה שהצילה חיים של מיליוני בני אדם.

הארטימיזינין שהתגלה ב1972 ע"י החוקרת הסינית וציוותה נמצא יעיל ומהיר ביותר לטיפול במחלת המלריה. הם פיתחו שילוב מסויים -  ACTs – שבמרכזו עומד הארטימיזינין, לתרופה המקובלת היום בעולם כולו לטיפול במלרייה וטפילים. כיום החומר מיוצר גם בהנדסה גנטית. יחודו בפעילותו המהירה וביכולתו לטפל בפרזיט בכל שלבי מחזור החיים שלו. יתרון נוסף הוא רעילות נמוכה – ניתן לתת אותו אפילו לתינוקות. הארטימיזינין מבחינה כימית הינו לקטון סקסויטרפני שאינו מסיס לא במים ולא בשמן. כן מסיס בהקסן. ברפואה הסינית המסורתית הוראות ההכנה הן מיצוי במים קרים. ואכן - החימום פוגע בארטימיזינין.
החסרון של החומר במחירו הגבוה ובזמן מחצית חיים נמוך (כלומר – יש לצרוך את התרופה במרווחי שעות קצרים). חסרון נוסף – המלריה מפתחת עמידות לתרופה ולכן מומלץ לשלבו עם חומרים נוספים.
ארגון הבריאות העולמי ממליץ על התרופה כקו החזית הראשון לטיפול במחלה שאמורה לחסל את רוב הזיהום הטפילי, ולשלב אחר כך תרופות שהן איטיות יותר אך "עמוקות" יותר ומנקות את הזיהום לגמרי.

ארטמיזנין כתרופה ויראלית-

הארטימיזינין, מראה אף פעילות אנטי ויראלית ואנטי סרטנית. [1]  הארטימיזין גם ממגר שיסטוזומה, הפרזיט השני בהיקפו לאחר מלרייה. 
הארטימיזינין נחקר ונמצא יעיל למינים שונים של וירוסים: פעילות יפה בבדיקה מעבדתית הושגה כנגד וירוסי DNA – הרפס, ציטומגלווירוס, ואפשטיין בר וירוס. פעילות חלשה יותר נגד וירוסי RNA. ארטימיזיה אנוא נמצאה בשילוב עם צמחים נוספים יעילה בבדיקה מעבדתית כאנטיויראלית.[3] שילוב של נגזרת של ארטימיזינין עם תרופה נוספת למלריה הפחית תמותה מאבולה.[4] ארטימיזינין נחקר ונמצא מבטיח לטיפול בפפילומה והפטיטיס [5] C. כמו כן הפטיטיס B ו - BVDV [6].

בנוסף,  הארטימיזינין נמצא יעיל למינים שונים של וירוסים: פעילות יפה בבדיקה מעבדתית הושגה כנגד וירוסי DNA – הרפס, ציטומגלווירוס, ואפשטיין בר וירוס.    כמו כן נמצאה פעילות אנטי סרטנית. [2]

ארטימיזינין לטיפול בקורונה-

נבדקו במעבדה מספר תמציות צמחים וביניהם לענת אנוא ונמצאו בעלי פעילות נוגדת לוירוס ה - SARS‑CoV – מין הקורונה שהתפרץ ב - 2005[2]. לענת האנוא היתה השנייה בעוצמת הפעילות שלה. יש לציין כי במחקרים עדכניים[3] שנערכו על הנגיף הנוכחי נצפתה פעילות מעבדתית חזקה פי 9 ממה שהושג בניסוי הנ"ל.  כיום נמצאת לענת אנוא (הסינית) והחומר הפעיל שבה- ארטימיזינין, בבחינה מזורזת של גורמים שחברו יחד למיגור מגפת הקורונה. מכון מקס פלנק הגרמני וחברת ArtemiLife Inc. – יחד עם חוקרים נוספים מדנמרק וגרמניה. צעד מתבקש לאור הנתונים שהוצגו לעיל.[4]יוזמה נוספת של חברת מטאון בנושא הקורונה נכנסה להילוך גבוה.[5]

ארטמיסנין-לענת יהידה.jpg

חוזרים למקור: הלענה-

הלענה מכילה  מינים שונים הידועים כרפואיים- לענת: יהודה, המדבר, שיחנית, סינית- האנווא.

המינים השונים מכילים את החומר הפעיל- הארטימיזנין, ברמות שונות.

המינים ידועים ברפואה העממית כבר עשרות שנים לטיפול בטפילים ובמחלות מערכת הנשימה.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים מדעיים רבים על לענת האנווא ובפרט על החומר הפעיל ארטמיזנין והוכח שהלענה יעילה לשימושים הבאים-
א. פעילות נגד טפילים כולל מלרייה
ב. טיפול במערכת הנשימה – ליחות, נגיפים ושפעת ושיעולים קשים.

ב. חיזוק פעילות הקיבה, כיס המרה ומערכת העיכול כולה.

בארץ ניתן למצוא בר לענה ממין לענת יהודה– צמח שתפוצתו מצומצמת לאזורים מסויימים בנגב, אך נמצא בשפע למרגלות הר סיני. לענת יהודה מאושרת ע"י משרד הבריאות לשימוש כתוסף תזונה.

וירומיזין הינו תוסף תזונה המכיל כמוסות מ-100% לענת יהודה.