אבחון בלוטת התריס (לפי בדיקות דם)

קריאת תוצאות מעבדה באבחון בלוטת התריס אינה פשוטה.

הרופאים בדר"כ  מסתכלים על הורמון אחד – TSH  ואם הוא נמצא בתוך הטווח – אז הכל בסדר. אם לא- ימליצו על נטילת תירוקסין (T4  סנטטי). אבל(!!) הטווחים בבדיקות הם טווחי נורמה בארץ ישראל ולא מייצגים את המצב האידאלי בדווקא, מה שאומר שגם חלק מתוך הטווח הוא לא מצב תקין. מצד שני במקרים רבים תוצאות מחוץ לטווח לא באמת דורשים נטילת תרופות לכל החיים!

במאמר הזה נלמד לנתח תוצאות מעבדה נכון ומה דרך הטיפול המומלצת למצבים שונים- כי ידע זה כוח!

עדנה מוצרי טבע-איבחון תריס ע_י בדיקות דם
מושגים בסיסיים בבדיקות דם לבלוטת התריס-

בדרך כלל, בשלב הזה אנחנו מאפשרים לינק לדילוג לאבחון עצמו. במקרה הסבוך של בלוטת התריס, לא הכנסנו כפתור כזה. מומלץ לקרוא את ההגדרות!

בלוטת התריס-  בלוטה הורמונאלית היושבת בתחתית הגרון ושולטת על חילוף החומרים בגופנו. תפקוד בלוטה תקין מאפשר הפקת אנרגיה לגוף (בעיקר מהמזון) לשימוש כל מערכות הגוף.

T4- T4 הוא ההורמון המיוצר בבלוטת התריס. בבדיקת דם, T4 מייצג את המאגרים של הורמון בלוטת התריס.T4 פעיל הרבה פחות מ – T3, ומשמש לאזן את רמות ההורמון הפעיל בתאי הגוף.

T3- הוא ההורמון הנוצר ברקמות הגוף בעיקר מהורמון T4. המעבר בין T4 ל-T3 מתבצע בעזרת סלניום (בדומה לזרז). בבדיקת דם T3 מייצג את ההורמון הפעיל של בלוטת התריס. 

TSH- הורמון הTSH הוא ההורמון שבעיקר נבדק ברפואה הקונבנציונאלית כשבודקים את תפקוד בלוטת התריס, על אף שהוא אינו הורמון של בלוטת התריס. ה-TSH הוא ההורמון המופק במוח כתגובה לחוסר ב- T4 (ובהקשר מסויים גם T3). כשחסר T4 , בלוטת ההיפופיזה תייצר TSH כדי לאותת לבלוטת התריס להגביר את הייצור. (ובמילים אחרות, TSH ו- T4 מייוצגים ביחס הפוך, ולכן כשבבדיקות הTSH גבוה זה אומר שבלוטת התריס חלשה = היפו, וכשבבדיקות הTSH נמוך זה אומר שבלוטת התריס בהיפר).

RT3 – ריברס טי 3 היא מולקולת ראי (הפוכה) ל – T3 , המיוצרת מה-T4.

RT3 נוצר באופן שוטף בכ – 20% מכלל ה- T3 ומשמשת כווסת למניעת ייצור מוגזם של T3. ה-T3  אחראי בין היתר על ייצור חום הגוף, בכדי לא להגיע לחום מוגזם הגוף מייצר את מולקולת הראי RT3. RT3 לא רק שלא עושה את העבודה של T3 אלא מונע מ-T3 להתבטא. הרופאים בארץ לא מתייחסים להורמון זה אך מאמרים מדעיים רבים מחו"ל מרחיבים עליו וכן ניתן לערוך בחו"ל בדיקות של ריברס T3. השיבוש העיקרי בייצור מולקולת הראי RT3 נגרם כתוצאה מרמות לא תקינות של קורטיזול (עודף או חוסר), הנגרם כתוצאה ממתח מתמשך- כפי שהרחבנו במאמר על אבחון בלוטת האדרנל. או במילים פשוטות יותר- קורטיזול (=סטרס) עלול לגרום שיבושים בתפקודי התריס על אף שבלוטת התריס תקינה ואין חוסרים לגוף.

יוד- יוד הינו חומר הגלם הייחודי ממנו מופקים הורמוני בלוטת התריס (t4).

חשוב להדגיש  שמרבית האוכלוסייה בארץ סובלת מחוסר יוד!!! ומי שרגיש ביותר לחוסר זה הן נשים בהריון ואחר לידה (הנדרשים לצרוך מינונים גבוהים יותר), עוברים וילדים. בנתוני אתר משרד הבריאות מופיע – "מתוך השוואה בינלאומית עולה שישראל נמצאת בטווח התוצאות הנמוך ביותר בקרב ילדים, המצב אף גרוע יותר בקרב נשים הרות".

חוסר יוד יוצר בעיות בבלוטת התריס, ירידה ביכולות שכליות (פוגעת במיוחד בעוברים), תנודות הורמונאליות, חולשה, תשישות, דכאון אחר לידה. כמו כן עצבנות, השמנה, נשירת שיער, עצירות, יובש בעור, ועוד. באופן טבעי, בלוטת התריס נצרכת לעבודה אינטנסיבית יותר בזמן הריון ועוד יותר בלידה והנקה. וזה מחריף ואף מקצין את הבעיות שהזכרנו.

סלניום- מינרל חשוב ביותר גם למניעת הצטברות רעלנים בבלוטת התריס בזמן פעולתה, וכן לתהליך הפיכת T4 ל- T3. חשוב להדגיש שעודף סלניום מזיק ומסוכן.

 

קריאה נכונה של בדיקת הדם-

כמו שהזכרנו, הבעיה הראשונה היא שהטווחים המוצגים בבדיקות הדם הם טווחי נורמה, מה שאומר שהם לא מייצגים את המצב האידאלי הבריא בדווקא, או במילים אחרות- גם חלק מתוך הטווח הוא לא מצב תקין.

בבדיקת הTSH, הטווח הנבדק בקופות החולים הוא0.35-4.94 . לעומת זאת, המצב תקין נמצא סביב קו השליש השמאלי שבטווח הנבדק. כשהתוצאה נוטה ימינה, אף בתוך הטווח, זה מסמן על היפו- זאת אומרת שהבלוטה חלשה. להמחשה- בתרשים שיצרנו: הטווח הנבדק מסומן בירוק, הטווח הבריא מסומן בכתום והטווח האידיאלי בשחור. 

< להורדת טבלת איבחון עצמי בקובץ איכותי

עדנה- טבלת סיכום אבחון עצמי-הליקובקטר,קנ

1. שלב א' - עלינו לזהות את המקום הרגיש במדוייק. בטן עליונה והאזור תחת הצלעות- מאפיין ברור להליקובקטר פילורי המשתכן בקיבה ובתריסריון. בטן תחתונה מאפיין קנדידה וטפילים  השוכנים במעיים.

2. תסמינים נלווים (אחד או יותר): צרבות, בחילות והקאות, ליחות וסלידה מאכילה הם תסמינים נלווים "קלאסיים" להליקובקטר פילורי. לעומת עצירות, התכווצויות בבטן, רצון עז למתוקים, תשישות, וקשיים נפשיים כגון- חרדות, דכדוך, בעיות זיכרון ותחושה של חוסר חיבור למציאות הנלווים אל הקנדידה. עייפות, סחרחורת, בעיות ראייה וכאבי ראש הקשורים לטפילים.

3. באיבחון לשון: להליקובקטר קשה מתלווה לרוב חריץ אורך מרכזי מאמצע הלשון עד הקצה הקדמי. כמו כן לפעמים ניתן למצוא אזורים צהבהבים במרכז הלשון, באזור של הקיבה. קנדידה מתאפיינת באזורי שכבת חיפוי לבנה בוהקת או לפעמים נקודות לבנות. טפילים - שכבה לבנה צהבהבה בעומק הלשון.

* תודתינו נתונה לד"ר רפי רוזן על האישור לשימוש במפת איבחון לשון.

המלצות טיפול-

1. תזונה: 

הליקובקטר-  חשוב לדעת ששינוי התזונה חשוב מאד כדי להגיע לשינוי אמיתי. אומנם ישנן המלצות תזונה רבות לסיוע ולטיפול בהליקובקטר, אך מתוך הנסיון בשטח ראינו שיש לדרוש רק את המינימום בכדי שאכן ייושם בפועל בחיי היום-יום. לכן הצבנו 4 המלצות בסיסיות שהינן קרטיות להצלחת הטיפול:

1. להרבות באכילת ירקות מבושלים/ אפויים. להמנע מאכילת ירק חי בכל צורה שהיא!!!

2. להימנע ממטוגן, ניתן כן לחמם שמן על אש נמוכה עבור חביתה. מומלץ מאד גם להמנע ממוצרי חלב.

3.עדשים כתומות + דוחן/ כוסמת: 3-5 כפות תבשיל ביום לפחות.

4. תבשיל פרו ויטמין A / גזר מרפא - למעבר למתכון מפורט לחץ כאן

קנדידה- מלכתחילה התזונה לטיפול בפטריית הקנדידה היא מחמירה ולא קלה לביצוע. תכשיר אינליקו דיפ, נותן תמיכה חזקה לטיפול בפטרייה, ומקל במאד על הטיפול גם כשלא מקפידים על התזונה בשלמות.

קנדידה ידועה כבעיה "עמוקה" שדורשת טיפול ארוך.

בנוסף לשימוש בצמחי מרפא מומלץ לתסף בפרוביוטיקה לסייע לשיקום המעי, ולהקפיד על תזונה תומכת.

עיקרי התזונה המומלצת לפטריית הקנדידה:

 1. 1-4 של תזונת הליקובקטר

 2. רימונים – מומלצים ומרפאים!!!. פירות המותרים בצורה מוגבלת: תפוחי עץ, אגסים, תמרים, לימון.

 3. תבלינים מומלצים: כורכום, זעתר, אורגנו, כמון, אצות, זנגביל, שום.

 4. פרוביוטיקה או מוחמצים העשויים בבית באופן טבעי ללא שימוש בחומץ.

 5. מומלץ בלנדר של ירקות חיים(נבטים, חסה,) זרעונים (צ'יה, שומשום שחור, דלעת וחמניות), ופירות (תמרים, ת"ע, אגס, רימון).

 6. להמעיט ככל האפשר - סוכר בכל צורותיו ודבש ומוצרי קמח לבן, אלכוהול, חומץ, מוצרי חלב, פטריות, בוטנים, בירה שחורה.

טפילי מעיים - מלכתחילה

 1. 1-4 של תזונת הליקובקטר

 2. קימל - משרים במים לכמה שעות, מסננים ומכניסים למקרר . לצרוך כל יום פעמיים, חצי כפית שטוחה. 

 3. תבלינים מומלצים: שום, בצל, זעתר, אורגנו,  זנגביל, גרעיני דלעת.

 4. פרוביוטיקה או מוחמצים העשויים בבית באופן טבעי ללא שימוש בחומץ.

 5. להמעיט ככל האפשר - סוכר בכל צורותיו.

2. פורמולות צמחים יעודיות של "עדנה":

אנליקו (בעבר נקרא אנ-ליקובקטר) – מתאים לטיפול בחיידק ההליקובקטר-פילורי ולזיהומי מעיים הנוצרים מחיידקים כגון קמפילובקטר, אך לא מותאם לטיפול בפטריית הקנדידה.  
בעל פעולה עדינה  ויעילה לנירמול אוכלוסית החיידקים של מערכת העיכול, בצורה לא אגריסיבית וללא נזק לטווח ארוך או קצר לשאר המערכות.
מדיווחי משתמשים התכשיר גורם לשינוי ניכר בתסמינים  תוך מספר ימי שימוש. ומגיע לפעולה מלאה תוך 2-3 חודשים. לא להיבהל אם חווים נסיגה זמנית בטיפול, זה חלק מהמאבק עם החיידק. 

הגבלות השימוש בתכשיר הן הריון והנקה.

פטרבום – קנדידה היא פטריית שמר, בניגוד להליקובקטר – שהוא חיידק, הקנדידה מאד "עקשנית", כך שמאד קשה להיפטר ממנה. ברפואה הקונבנציונלית למעשה אין פתרון. באלטרנטיבית נותנים בדר"כ פרוביוטיקה ודיאטה נוקשה מאד.

בעזרת הפטרבום שמבוסס בעיקר על פאו דה ארקו – קליפת עץ מהאמזונס – ניתן למגר את הפטרייה בצורה יחסית קלה, שעובדת גם ללא הכללים הקשים של הדיאטה המקובלת בקנדידה. כמובן שככול שנתאמץ יותר על התזונה כך נוכל לזרז את תהליך הריפוי ולקצר את הסבל. הפטרבום  מתאים לטיפול בפטריית הקנדידה בצורה עמוקה ויסודית. הפטרבום יעיל  גם במצב של בעיות מורכבות במערכת העיכול, כגון שילוב של קנדידה, טפילי מעיים והליקובקטר פילורי. במקרים אלו הפטרבום יוכל להביא לפיתרון משולב. עצמת הפעולה של הפטרבום היא חזקה ונחוצה במיוחד בזיהומי קנדידה. הקנדידה הינה פטרייה ועקשנית, שצומחת בצורה נשלטת במערכת עיכול בריאה, אך כשמתרבית, ונכנסת למהלך האלים שלה, עלולה לגרום לליקויים משמעותיים בכל מערכות הגוף. הטיפול בקנדידה נמשך בדר"כ כ– 3 עד 6 חודשים. יש להקפיד שלא לצרוך את הפטרבום 3 חודשים לפני הריון ובמהלך הריון, בהנקה, לילדים מתחת לגיל 10 ולצורכי תרופות מרשם שונות (פירוט בדף הסבר על המוצר בתפריט מידע מוצרים, לחץ כאן)

וירומיזין - לטיפול בטפילי מעיים וגורמי דלקת נוספים כגון נגיפים-

במצבי זיהום טפילי מומלץ לקחת וירומיזין במינון כפול למשך חודש וחצי בשילוב תזונה מתאימה.

הגבלות השימוש בתכשיר הן: נטילת מדללי דם, הריון והנקה.