top of page

 טיפות ג'יגוש פלוס

100 מ"ל 

סירופ תמציות צמחים המיועד לתמוך בתלמידים שרוצים  לקבל, להקשיב, להתמיד, ולהצליח!

 

עדנה מוצרי טבע- סירופ תמציות צמחים ג'יגוש פלוס

הרכב הנוסחה ופעילות הצמחים בתוסף סירופ ג'יגוש פלוס-

רוזמרין רפואי -  Rosmarinus officinalis  - אדפטוגן[1], לדכאון וחרדה, הפרעות זכרון[2],  השפעה רפואית על מערכת העצבים. [3]

ויתניה משכרת- Withania somnifera – אדפטוגן, הגיננסנג ההודי המתאפיין בפעילות עדינה ועמוקה. ללחץ וחרדה, שיפור זכרון ותיפקודי חשיבה [4], לנדודי שינה [5], חיזוק מערכת החיסון[6], ואף תמיכה לסוכרת[7]. 64 אנשים עם היסטוריה של מתח כרוני קיבלו פלסבו או 300 מיליגרם של תמצית אשווגנדה מדי יום במשך 60 יום. הקבוצה שנטלה אשווגנדה חוותה ירידה משמעותית ברמות הקורטיזול (הורמון הלחץ) ודיווחה על ירידה של 69% במצבי חרדה ונדודי שינה.[8]

גוטו קולה- Centella asiatica : אדפטוגן  מתון, שיפור תיפקודי חשיבה, זיכרון, חרדה, דכאון, נחקר והוכח כמשפר סינטזת חלבונים במוח, לטיפול בפסוריאזיס, ריפוי פצעים (9).

בנינקזה  Benincasa hispida  -  אדפטוגן , בניסויים במעבדה ובבע"ח נמצאו הפעילויות הבאות: נוגד כפייתיות, נוגד דכאון וחרדה, נוגד חימצון, פעילות אנטיביוטית על מספר מיני חידקים, אנטי פטרייתית, ונגד לרוות של פרזיטים, פעילות של ריפוי כיבי קיבה,  אנטי דלקתית, אנטי סרטנית, שיפור במצבי דיספפסיה (במחקר קליני), בשילשול, סוכרת, תמיכה בהורדת משקל, נגד פירכוסים, לאלצהיימר, מוריד כאב וחום, (11) .

פטריית פוריה קוקוס - Poria cocos - אדפטוגן, אנטי דכאוני (12),  מסייע בטיפול בכבד שומני (MAFLD) מוריד רמות שומנים בדם, מונע ספיגת שומן ומסייע בתהליכי הרזייה,  (13​), שיפור שינה (14) סוכרת, נוגד סרטן (15).הורדת בצקות (24).

אצת אונדריה- Undaria pinnatifida - אצת ים  עשירה ביוד. לפי נתוני משרד הבריאות אפילו מחסור קל ביוד במהלך ההריון, הינקות והילדות עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח ולמערכת העצבים המתפתחים ולהפחית את היכולת השכלית של ילדים בגילאי בית הספר ובשלבים מאוחרים יותר.

זנגביל- Zingiber officinalis:  מדלל דם (16), בעיות קיבה ודיספפסיה (17), דיכאון (18), מוריד עצמת מיגרנות וכאבי ראש (19), שפעת, הצטננות, שיעול (20).

שוש קירח- Glycyrrhiza glabra: אדפטוגן, מחזק, מכייח, לאלרגיות ובעיות נשימה (21), לדלקות בקיבה (22) ובמעים (23).

הוראות שימוש מומלצות לתוסף -

1-2 פעמים ביום, 25-50 טיפות כל פעם. ניתן להוסיף לכוס מיץ.

השפעת התוסף המיידית מורגשת בטווח של  כ - 5-6 שעות. להארכת זמן ההשפעה– יש להוסיף מנה בהמשך היום. 

ההשפעה לטווח ארוך מגיעה לשיאה לרוב אחר כ – 3 חודשי שימוש.

 

הגבלות שימוש והתויות נגד -

למבוגרים – אסור בהריון והנקה.

רקע: ההשפעה של מצבי לחץ מתמשכים על התפקוד הכללי ועל קשב וריכוז

ישנה בלוטה הורמונאלית קטנה שיושבת מעל הכלייה ומשפיעה על תהליכים רבים בגוף. חלק חשוב מאד מהפעילות שלה משופעל באמצעות הורמונים שמיוצרים במוח. שמה של הבלוטה – בלוטת יותרת הכליה או אדרנל בלעז, והיא משחררת לזרם הדם הורמונים רבים וביניהם גם הורמונים ממריצים כגון קורטיזול ואדרנלין.
בלוטת יותרת הכלייה מופעלת ע"י בלוטות במוח כתגובה למצבי לחץ ומשפיעה על הגוף בדרך של הגברת עוצמת תגובות שריריות, יכולת תנועה, הגברת דופק, זרוז הנשימה ואספקת חמצן, דיכוי תגובות דלקתיות ועוד ועוד.
לחץ יכול להיגרם כתוצאה מאיום גופני או נפשי:

 איום גופני כגון מריבה, מלחמה, חשיפה למאכלים  מזיקים כגון קפה, סיגריות, אלכוהול, מחלה,

או איום נפשי- סוגים שונים של פגיעות, מציאות אותה אנו חווים כשלילית, חוסר הסתגלות למציאות וכו'. חשוב לציין שאיום נפשי בהחלט יכול להיות סובייקטיבי, לדוג' אדם פגיע ורגיש יחווה איום גם במצבים שאדם רגיל לא יגדיר כאיום.
כשלחץ זה נמשך זמן רב מחד, ולפעמים גם כתוצאה מטראומה מאידך, נוצר שיבוש. השיבוש מקורו בהפעלת יתר של מערכה המיועדת לעיתות חירום. נוצר מצב של חוסר איזון, עייפות או שחיקה של הבלוטה שעלול לגרור בעקבותיו בעיות בריאותיות שונות ומגוונות.

מהן התופעות העלולות להתפתח ממתח מתמשך או טראומה?

למה מובילה הפעלת יתר של בלוטת יותרת הכלייה שמתבטאת בעיקר בחוסר איזון הורמונלי ובשיבוש רמות קורטיזול?

  • אירועים טראומטיים מגבירים יצור קורטיזול  שעלול לפגום ביצירת סינפסות שהן החיבורים בין תאי העצב, ולגרום להן לנזק גדול. רמות גבוהות של קורטיזול באופן קבוע, פוגעות ביכולות הלימוד, בתפקודי הזיכרון, בויסות הקשב ובתגובות רגשיות.  

  • בקרב ילדים שחיים בתנאים של מצוקה מתמשכת נמצאה רמה גבוהה של קורטיזול ומתלווה לנחיתות בתפקודים אינטלקטואליים, תנועתיים, חברתיים ורגשיים, וגורמת לאימפולסיביות חסרת שליטה. חשוב להדגיש שמצוקה היא מצב סובייקטיבי – מה שנראה לאחד מלחיץ – אצל ילד אחר איננו מלחיץ.

  • עליה מהירה מדי של רמת קורטיזול גורמת להפרעה בלמידת דברים חדשים, בשליפת זיכרונות ממנגנון –הזכרון- לטווח- ארוך ולבלבול.

  • מצד שני חשוב להדגיש: רמה נכונה של קורטיזול יוצרת מצב של קשב במיטבו.

  • חשיפה לרמה גבוהה ומתמשכת של קורטיזול מדכאת את מערכת החיסון, כגון יצור תאי דם לבנים, ותגרור בעקבותיה דלקות וזיהומים.

  • שיבוש ברמות קורטיזול עלול לגרום לפגיעה בשינה ולהביא לעייפות כרונית.

  • וכן עלול לגרום למשיכה למתוק ולעלייה במשקל ובעיקר השמנה באזור הבטן.

  • מערכת העיכול רגישה מאד להורמוני סטרס דוגמת קורטיזול, ועלולה לפתח בחילות, כאבי בטן, שלשולים או עצירות. קורטיזול ואדרנלין הקשורים לרמות גבוהות של סטרס עשויים לגרום למעי רגיז, תחושת פניקה או חרדה ואפילו במקרים קיצוניים לגרום לפרנויה.

  • רמת קורטיזול גבוה מדכאת ייצור של סרוטונין – ההורמון שגורם לנו להרגיש טוב ורגוע.

הרשימה החלקית להלן, מסבירה מדוע עשינו הקדמה כ"כ ארוכה על בלוטת יותרת הכליה כשהנושא הוא קשב וריכוז.

הגישה שלנו לטפל בבעיות קשב וריכוז בוחרת בשימוש בצמחים שעובדים על התמודדות עם מצבי לחץ.

הצמחים הבסיסים בפורמולה הינם צמחים אדפטוגנים. משמעות הדבר – אלו הם צמחים שמסייעים לתאי המוח, לבלוטת יותרת הכלייה, ולגוף כולו להתמודד עם מצבי לחץ מתמשכים. הם משפרים זכרון, למידה, כושר ריכוז, ומסייעים במצבים נפשיים – רגשיים.

bottom of page