top of page

Fix פרו-דרנל

פורמולת צמחים  אדפטוגנים קלאסיים לתמיכה במצבים מתמשכים של עומס על בלוטת האדרנל מחמת לחץ, מרכיבי התכשיר נבחרו מתוך מגמה למתן הפרשת הורמוני הבלוטה. חלקם נחקרו ונמצאו כמפחיתי רמות קורטיזול.

עדנה מוצרי טבע- תוסף כמוסות צמחים פרודרנל פיקס

הרכב הנוסחה ופעילות הצמחים בתוסף פרו-דרנל FIX-

מרכיבי התכשיר ותכונותיהם הידועות משימוש עממי וממחקרים בני זמננו:

 

פטריית ריישי - Ganoderma lucidum:

 אדפטוגן, חיזוק וויסות מערכת החיסון (1), לתסמונת מטבולית (סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, השמנה) (2), פיברומיאלגיה (3), מחלות אוטואימוניות (4) {5), אלרגיות (6) (6.1),  אסטמה (7). משמש גם לטיפול באפילפסיה (8), אי ספיקת כליות (9), כבד שומני (10).

אסטרגולוס - Astragalus membranaceus:

אדפטוגן, לחץ וחרדה (11), לחיזוק מערכת החיסון,  מחלות אוטואימוניות ואלרגיות (12), אנמייה (13), תשישות כרונית (14), חיזוק הלב והכליות (15  16), מחלות ויראליות (18)   (17).

ויתניה - Withania somnifera:

אדפטוגן, הגיננסנג ההודי המתאפיין בפעילות עדינה ועמוקה. ללחץ וחרדה, שיפור זכרון ותיפקודי חשיבה [19], לנדודי שינה [20], אנמייה, חיזוק מערכת החיסון[21], ואף תמיכה לסוכרת[22].  64 אנשים עם היסטוריה של מתח כרוני קיבלו פלסבו או 300 מיליגרם של תמצית אשווגנדה מדי יום במשך 60 יום. הקבוצה שנטלה אשווגנדה חוותה ירידה משמעותית ברמות הקורטיזול (הורמון הלחץ) ודיווחה על ירידה של 69% במצבי חרדה ונדודי שינה.[23]

 

סכיסנדרה - Schisandra chinensis:

אדפטוגן, הפרעות שינה(24), דכאון (25), פסיכוזה סכיזופרניה        (ע' 210),   כבד שומני ודלקת בכבד (26), הורדת לחץ  דם (27) וקרישיות, סוכרת, גיל המעבר, גסטריטיס ומחלות מעי דלקתיות (28), הפרעות ראייה.

 

אספרגוס - Asparagus Racemosus:

אדפטוגן, לחרדה (29),  מחזק את מערכת החיסון (30),  מרגיע את מערכת העיכול, מסייע לכיבים בתריסריון מבלי לדכא הפרשת מיצי עיכול, לעצירות ושלשול, מחזק הורמונלי, מחזק ביוץ (31),  לפי המסורת ההודית טוב לנשים בכל שלב ומשיב נעורים, סוכרת, אנטיויראלי, לגיל המעבר אסטרוגני, מרבה חלב, (32).

 

עשב לימון - Cymbopogon citratus: 

מרגיע (33) , נוגד דלקת, לאמבות, מלריה (37), וסוגים שונים של פרזיטים פטריות וחידקים, מרחיק יתושים (34).

 

הוראות שימוש מומלצות לתוסף

2 כמוסות ביום עם כוס מים.

מינון כפול מומלץ לשבועיים ( 4 כמוסות ליום), כשרוצים לתגבר שימוש.

השפעת התוסף מצטברת עם הזמן ומגיעה לשיאה לאחר 3 חודשים. 

הגבלות שימוש והתוויות נגד

זהירות בשימוש יחד עם תרופות מרשם.

אין לצרוך בהריון והנקה.

תוספים נוספים בסדרת הפרו-דרנל

 

תוספי מזון המכילים פורמולות צמחים שהוכחו עבור בעיות שונות הנובעות מסטרס.

למעבר למוצרים המכילים צמחים עבור:

עדנה מוצרי טבע- סדרת התוספים "פרודרנל": גוד נייט, קאלם, מאמ, טו-בי, פיקסל
איזון נפשי ושיקום אדרנל- הסבר מורחב

קורטיזול ובלוטת האדרנל

ישנה בלוטה הורמונאלית קטנה שיושבת מעל הכלייה ומשפיעה על תהליכים רבים בגוף. חלק חשוב מאד מהפעילות שלה מופעל ע"י הורמונים שמיוצרים במוח ( CRH,ACTH). שמה של הבלוטה – בלוטת יותרת הכליה או אדרנל בלעז, והיא משחררת לזרם הדם הורמונים רבים וביניהם גם הורמונים ממריצים כגון קורטיזול ואדרנלין.
בלוטת יותרת הכלייה מופעלת ע"י בלוטות במוח כתגובה למצבי לחץ ומשפיעה על הגוף בדרך של הגברת עוצמת תגובות שריריות, יכולת תנועה, הגברת דופק, זרוז הנשימה ואספקת חמצן, דיכוי תגובות דלקתיות ועוד ועוד.


לחץ (סטרס) יכול להיגרם כתוצאה מאיום גופני או נפשי:​

·איום גופני כגון מחלה, מריבה, מלחמה, חבלה, חשיפה למאכלים  מזיקים כגון קפה, סיגריות, אלכוהול.

·איום נפשי- סוגים שונים של פגיעות, מציאות אותה אנו חווים כשלילית, חוסר הסתגלות למציאות וכו'. חשוב לציין שאיום נפשי בהחלט יכול להיות סובייקטיבי, לדוג' אדם פגיע ורגיש יחווה איום גם במצבים שאדם רגיל לא יגדיר כאיום.

·עומס בעידן המודרני- המציב אתגרי עמידה בזמנים, תחרות ובמטלות שלעיתים נהיים קיצוניים וכמובן גם מלחיצים.

 

כשלחץ זה נמשך זמן רב מחד, ולפעמים גם כתוצאה מטראומה מאידך, נוצר שיבוש. השיבוש מקורו בהפעלת יתר של מערכה המיועדת לעיתות חירום. נוצר מצב של חוסר איזון, עייפות או שחיקה של הבלוטה שעלול לגרור בעקבותיו בעיות בריאותיות שונות ומגוונות.

התופעות העלולות להתפתח ממתח מתמשך או טראומה והפעלת יתר של בלוטת יותרת הכלייה יביאו לחוסר איזון הורמונלי. שיבוש ברמות קורטיזול עלול להשפיע לרעה על כלל מערכות הגוף.

מערכות בגוף הנפגעות כתוצאה מסטרס מתמשך ושיבוש בקורטיזול

1. רמת קורטיזול גבוהה מדכאת ייצור של סרוטונין – ההורמון שגורם לנו להרגיש טוב ורגוע.

2. קורטיזול ואדרנלין הקשורים לרמות גבוהות של סטרס עשויים לגרום לתחושת פניקה או חרדה כביכול לא מוסברת ואפילו במקרים קיצוניים לגרום לפרנויה.

3. שיבוש ברמות קורטיזול עלול לגרום לפגיעה בשינה ולהביא לעייפות כרונית.

4. מערכת העיכול רגישה מאד להורמוני סטרס דוגמת קורטיזול, ועלולה לפתח בחילות, כאבי בטן, שלשולים או עצירות. ואף למעי רגיז.

5. השפעה מוחית ועיצבית - אירועים טראומטיים מגבירים יצור קורטיזול  שעלול לפגום ביצירת סינפסות (החיבורים בין תאי העצב), ולגרום להן לנזק גדול. רמות גבוהות של קורטיזול באופן קבוע, פוגעות ביכולות הלימוד, בתפקודי הזיכרון, בויסות הקשב ובתגובות רגשיות.  

6. בקרב ילדים שחיים בתנאים של מצוקה מתמשכת נמצאה רמה גבוהה של קורטיזול שבאה יחד עם נחיתות בתפקודים אינטלקטואליים, תנועתיים, חברתיים ורגשיים, ואימפולסיביות חסרת שליטה. בנוסף - עליה מהירה מדי של רמת קורטיזול גורמת להפרעה בלמידת דברים חדשים, בשליפת זיכרונות ממנגנון הזיכרון לטווח ארוך ולבלבול.

7. מצד שני חשוב להדגיש: רמה נכונה של קורטיזול יוצרת מצב של קשב במיטבו.

8. חשיפה לרמה גבוהה ומתמשכת של קורטיזול מדכאת את מערכת החיסון, כגון יצור תאי דם לבנים, ותגרור בעקבותיה דלקות וזיהומים. קורטיזול מדכא את מערכת החיסון על ידי דיכוי יצירת תאי T תוך שיבוש פעילותם של IL-1 ו-IL-2, והפרעה ליצירת גורם גדילה של תאי T . תאי NK אינם מושפעים על ידי קורטיזול.

9. קורטיזול גבוה לאורך זמן עלול לגרום למשיכה למתוק ולעלייה במשקל ובעיקר השמנה באזור הבטן.

 

המטרה של תכשירי סדרת הפרודרנל היא לחזק את מערכות הגוף מהשורש ולשקם את בלוטת האדרנל בעיקר, אך לא רק באמצעות צמחים אדפטוגנים. מה שמוביל גם לתמיכה בקשיים נפשיים, לייצוב רגשי ולרוגע.

bottom of page