טיפול בתזונה- גרעינים ותוספות


תוספות חשובות לתזונה בריאה.

גרעינים, זרעונים, אצות ו"מזונות- על" שונים. מקבץ של רכיבים שאין ביניהם קשר אמיתי חוץ מהיותם עשירים ברכיבים חיוניים- ויטמינים, מינרלים, מיקרו-מינרלים, אנזימים ועוד שנחוצים להשלמת התזונה.
אצות

צ'יה

גרעיני דלעת

גרעיני חמניות

שומשום שחור

אגוזים- סוגים

אצות

מומלץ מאד להעשיר את התפריט באצות שיכולות לתת דחיפה קדימה לכולנו. אצות הים הינן מזון מרוכז ועשיר בצורה יוצאת דופן ביוד ובנוטריינטים נוספים. הן משמשות במזרח הרחוק בעיקר ביפן, למעשה כמזון הנצרך על בסיס יום יומי. גם מי שלא מסתדר עם הטעם והריח הדומיננטיים יכול להנות מהיתרונות של האצות בצורה של קפסולות, כשמספיק לצרוך כמויות קטנות כדי לספק לגוף את הדרוש לו.

האצות במזרח משמשות לחיזוק מטבוליזם ודם, חיזוק שיער ומניעת הלבנתו, שיפור מראה העור והעלאת האנרגיה הבסיסית, ולאיזון כללי.

אצות נחשבות למזון על בגלל עשירותן בשפע יוצא דופן של מינרלים, כולל מיקרו-מינרלים הדרושים לגוף בכמויות מזעריות. ובפרט- יוד, גפרית, סידן, מגנזיום, ברזל , זרחן. הן מכילות מבחר רב של ויטמינים- ממשפחת B (כולל B12, הנחשב לנדיר למדי בעולם הצומח), A ו-C. כיוון שמדובר במזון, וכל הרכיבים מגיעים ממקור צמחי, ספיגתם בגוף הינה אופטימלית, בהשוואה לרכיבים סינטטים. אפשר לתת כדוגמא את השימוש שנעשה במוצר שלנו שהוא תערובת של אצות ים, לאישה שבחודשים שלפני הלידה שלה היתה סובלת מהתעלפויות מחמת רמה נמוכה של ברזל. היא השתמשה במוצרים רבים להעלות את רמת הברזל אך ללא הועיל. המוצר שלנו אמנם מכיל ברזל אבל לא ברמה גבוהה. השימוש בו העלה לה את רמת ההמוגלובין תוך זמן קצר וכמובן - ההתעלפויות לא חזרו. אין בזה כדי להמליץ שלא לקחת תוספי ברזל, אבל בהחלט מומלץ מאד גם בחודשים שלפני הלידה וגם לפחות 4 חודשים אחרי - לצרוך אצות ים.

בנוסף, לכל אצה יש מגוון של פעילויות ספציפיות על מגוון מערכות.

אצות ים חומיות- קומבו, וואקמה, היזיקי, נורי וארמה

אצות ים- בניגוד לאצות אגם (כמו כלורלה וספירולינה) עשירות מאד בנוסף למינרלים אחרים, גם ביוד. רכיב שאינו מצוי בשפע בעולמינו המודרני, ומשפיע על יכולת התפקוד של כל מערכות הגוף ובלוטת התריס בפרט (כחומר הגלם הכרחי ליצור הורמון הבלוטה!). הבולטת מכולן בתכולת היוד שלה היא אצת הקומבו (למינריה).

קבוצת האצות החומיות, מתאפיינת במספר מרכיבים יחודיים נוספים שהוכחו מחקרית כמועילים למניעה וטיפול בדלקות, כולסטרול, סוכרת ויתר לחץ דם, להורדת שומן ביטני, למצבי חסר בבלוטת התריס ולטיפול בגידולים ממאירים.

מידע כימי ופעילות לפי תזונת המזרח:

אצות ים חומיות עשירות בשני מינרלים חשובים במיוחד:

 1. יוד - שנחוץ לכלל האוכלוסיה: לשני המינים ולכל הגילאים. היוד ייטיב במיוחד עם פלח האוכלוסייה הרגיש במיוחד למחסור בו: נשים הרות ומיניקות, ובמיוחד בחצי השנה שלאחר לידה. כן יש לו השפעה מיטיבה על המחזור והאיזון ההורמונלי של האשה. אצל גברים הושג צימוח מחודש של שיער במצבי קרחת, וכן יש עדויות על שיער לבן שהשחיר מחדש.

 2. גפרית בצורה של פוקוידן – מאפשר תהליכי ניקוי וריפוי, אנטי-אייג'ינג.

שילוב של שני המינרלים מאפשר הרמת אנרגייה ושיפור תהליכי בנייה וניקוי בגוף.

ארמה – אצה חומית Eisenia bicyclis

אצה יחודית ובעל תפוצה מצומצמת בעולם – גדלה ביפן וצפון קוראה – עשירה בליגננים[1] (קבוצת חומרים שנמצאים בריכוז גבוה גם בזרעי פשתן) שהם פיטואסטרוגנים וכן בעלי תכונות חזקות של נוגדי דלקת ונוגדי חימצון. לא לחינם הארמה נחשבת לאצת הנשים. חומר נוסף שנחקר בארמה הוא האיזנין שנמצא כנוגד סרטן.

 • נשים: הארמה מתאימה מאד לחיזוק נשים בכל המצבים, לשיפור המערכת ההורמונאלית ולתמיכה ניכרת בבלוטת התריס הנוטה להפגע בהריונות. הארמה מאזנת את מערכת הפוריות ומעלה הורמוני אהבה.

 • גידולים: מומלצת לטיפול במיומות (שרירנים ברחם) , לגידולים ברחם, ציסטות בשחלות ובחצוצרות.

 • קוסמטיקה: משפיעה לטובה על נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מבעיות בבלוטת התריס.

 • להורדת לחץ דם.

קומבו (למינריה) –Saccharina japonica

אצה מאד חשובה ובסיסית במקרוביוטיקה. עשירה בחומר רירי בשם פוקוידן (Fucoidan) [5]. שתכונותיו הידועות: מגן על דרכי העיכול ומשפר מצב בסינדרום המטבולי (סוכרת, לחץ דם, שומנים בדם והשמנה), מסייע לבריאות העצם, נוגד חימצון, נוגד קרישה, מווסת חיסוני, נוגד דלקת ואנטיויראלי, נוגד סרטן ומונע יצירת כלי דם חדשים בגידולים סרטניים. ברפואה המזרחית הקומבו משמש לכבד וטחול וזפק מוגדלים, לשחמת הכבד ול"ריכוך" והעלמת גידולים.

 • עיכול: משמשת כתוספת בבישול קטניות למניעת גזים. מנקה ומחזקת את המעיים, מצוינת לדלקת המעי הגס. עוזרת מאד בפעילות מעיים תקינה ובפרט שחרור עצירות.

 • גידולים סרטניים: מכילה פוקוידן - מרכיב אנטי סרטני - בריכוז גבוה. מרככת נוקשות וגידולים בגוף. מתאימה לטיפול ומניעה בגידולים בשחלות ובבלוטת הערמונית, לחיזוק אחר הקרנות ולמניעת ספיגת מרכיבים רדיואקטיביים בגוף.

 • דם: לטיפול ביתר לחץ דם. למניעת קרישי דם. לטיפול באנמיה. לוויסות המחזור החודשי.

 • שונות: להצטננות, דלקות, בעיות פרקים, בצקות, ופטרת (בטיפול פנימי). להצמחת שיער. מיטיבה עם הכבד, מערכת הלימפה והבלוטות. משתנת.

וואקמה – אצה חומית Undaria pinnatifida

עשירה בפוקוקסנתין (Fucoxanthin) – רכיב שנחקר רבות ונמצא בעל פעילות מבטיחה בשיפור המצב בסוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם ועודף משקל, וברפואה המזרחית - שיפור פעילות הכבד.

 • דם: לניקוי וחיזוק הדם ולשיפור הסירקולציה. בודדו מספר טטרפפטידים מוואקמה שהורידו לחץ דם של חולדות בצורה משמעותית.

 • נשים: בקוראה משמשת לחיזוק נשים והתאוששות אחר לידה. יעילה לחיזוק בזמן ההריון. מועילה לויסות המחזור החודשי.

 • קוסמטיקה: לבריאות העור, השיער והצפורניים.

 • משמשת לחיזוק המעי.

היזיקי – אצה חומית Sargassum fusiforme, או Hizikia fusiformis,

החל משנת 2018 האצה נאסרה לייבוא בארץ ישראל בגלל כמות ארסן גבוה שנמצאה בה.

 • סנדרום X: מאזנת את רמת הסוכר בדם, מסייעת בהורדת רמת הכולסטרול. נחשבת במזרח כ"מעיין הנעורים".

 • גידולים: ביפן וסין משמשת לטיפול במחלות ממאירות.

 • מערכת העיכול: תמיכה וחיזוק המערכת. הסדרת ותקינות פעילות מעיים.

 • קוסמטיקה: משפרת את איכותו של עור מזדקן. מונעת נשירת והאפרת שיער.

 • נשים: מומלצת לנשים בכל המצבים. תומכת בפעילות הורמונלית. מחזקת במצבי חולשה.

 • מחזקת את מערכת החיסון.​

נורי- Nori seaweed-

האצה שמשמשת להכנת סושי.

אצת ים העשירה ביותר בחלבון ובגופרית. הגופרית שבה הופכת אותה למפעילת כבד ומונעת היווצרות אבני מרה.

משמשת גם לאנמיה וחוסר דם, לחיזוק תפקודי הלב ולניקוי העור (בשימוש פנימי- אכילה).


מידע תזונתי:

אצות ים מכילות עושר גבוה במיוחד של מינרלים וכן מינרלים הנחוצים בכמות קטנות או מזערית: ברזל, אשלגן, זרחן, גפרית, נחושת, אבץ, סלניום, מנגן, קובלט, בורון, ניקל, מוליבדן, יוד וסידן. ויטמינים – A, 9B1, B .

 • קומבו- מכילה את רוב המינרלים הנחוצים לגוף. עשירה בויטמין A, יוד וברזל (15 מ"ג*. פי 1.5 מטחינה גולמית ופי 5 מתרד).

 • וואקמה- עשירה בסידן (1,300 מ"ג*, יותר מטחינה גולמית מלאה, פי 13 מחלב פרה!!) , יוד, B1 ,B2, פוקוקסנטין, פוקוידן, אומגה 3 איכותי(EPA) - הנספג בקלות בגוף האדם ומופיע בחנויות בצורה של שמן דגים,

 • היזיקי- עשירה בסידן (1,400 מ"ג, ראה השוואה בוואקמה) ומגנזיום(כמעט 2,000 מ"ג*. פי 20 מרוב המזונות המצויים) וסיבים.

 • ארמה- רמה גבוהה במיוחד של יוד( 300 מ"ג*. פי 30 יוד מ-100 גר' חמוציות- הנחשבות למזון עשיר ביוד, ולפחות פי 2 מאצות אחרות), עשירה בסידן, זרחן ברזל, B1 ,B2.

*הנתונים מתייחסים ל -100 גר' אצה חיה, המכילה ערך מקביל לכ-25 גר' אצה מיובשת. בקומפלקס השתמשנו רק באצות יבשות, מה שמגדיל בהרבה את הערכים התזונתיים. ההשואה מתייחסת ל-100 גר' אצה חיה, בהשוואה למזון אחר בכמות זהה של 100 גר'.

אצות אגם ומים מתוקים

כלורלה- מוכרת גם כאצה ירוקה כחולה. סופחת ומנקה זיהומי מתכות כבדות וכימיקאלים רעילים מהגוף. טובה לבריאות העור (בפרט אקנה) והשיער. עיכוב הליכי הזדקנות, מחזקת מאד. טיפול באנמיה בצריכה קבועה, טיפול בכולסטרול, סכרת, לחץ דם. טובה נגד קנדידה.

ספירולינה- עשירה מאד באומגה 3 וB12 (שכנראה כמעט ולא נספג בגופנו), וחלבון מלא- נדיר בצמחים, מורידה כולסטרול, נוגדת אלרגיות, מחזקת פעילות של המוח. מחזקת את הלב. למיגור סוגי סרטן .