top of page

התרופה למלריה (ואולי לקורונה?) גדלה בר בארץ ישראל!


מדוע גישת החוקרים בעולם היא לחפש פתרון לנגיף ע"י תרופות שהוכיחו את עצמן במלריה? מה ידוע כבר לחוקרים על תרופות לקורונה? ומה זה בכלל ארטימיסנין (/ארטמזנין)- ואיפה ניתן להשיג אותו? תשובות לשאלות חמות בסגנון מדעי-עממי. וממדבר מתנה...


למה תרופות נגד מלריה נחקרות בעולם כטיפול לקורונה?

מחלת הקורונה מתפתחת ע"י וירוס (או בעברית, נגיף) - יצור חד תאי שאין לו חיים בפני עצמו, והדרך היחידה שלו לחיות ולהתרבות היא ע"י פלישה והשתלבות בחומר הגנטי של תא האדם או חי אחר, אליו פלש. כתוצאה מכך מערכת החיסון שלנו נאלצת לחסל תא שלנו עצמנו שנעשה נגוע בנגיף כדי להיפטר מן הנגיף. מלרייה מתפתחת ע"י טפיל חד תאי משוכלל, שמצליח לחדור לדם ועיקר התרבותו היא דווקא בתוך תאי הדם האדומים (שלא כמו טפילים אחרים). בגלל אופי הפעילות הדומה בין מלריה ווירוסים חוקרים מניחים שהדרך למיגור תהיה דומה. השערה זו מתבססת ככל שהנושא יותר נחקר.

ארטימיסינין לטיפול במלריה-

ארטימיזינין הוא חומר כימי שבודד מהצמח לענת אנווא. ארטמיזנין משמש כבסיס לתרופה היעילה ביותר לטיפול במלרייה. ארטימיזין ושילוביו, הוריד ב– 70% את התמותה ממלריה. החוקרת הסינית טו יויו שעמדה בראש צוות המחקר זכתה בפרס נובל (2015) על פיתוח התרופה שהצילה חיים של מיליוני בני אדם.

הארטימיזינין זוהה ב-1972 ע"י צוות מחצוות מחקר סיני שבראשו עמדה טו יויו, ונמצא יעיל ומהיר ביותר לטיפול במחלת המלריה. החוקרים פיתחו שילוב מסויים - ACTs – שבמרכזו עומד הארטימיזינין, לתרופה המקובלת היום בעולם כולו לטיפול במלרייה וטפילים. כיום החומר מיוצר גם בהנדסה גנטית. יחודו בפעילותו המהירה וביכולתו לטפל בטפיל בכל שלבי מחזור החיים שלו. יתרון נוסף הוא רעילות נמוכה – ניתן לתת אותו אפילו לתינוקות. הארטימיזינין מבחינה כימית הינו לקטון סקסויטרפני שאינו מסיס לא במים ולא בשמן. כן מסיס בהקסן. ברפואה הסינית המסורתית הוראות ההכנה הן מיצוי במים קרים. ואכן - החימום פוגע בארטימיזינין. החסרון של החומר במחירו הגבוה ובזמן מחצית חיים נמוך (כלומר – יש לצרוך את התרופה במרווחי שעות קצרים).

ארטמיזנין כתרופה ויראלית-

הארטימיזינין מראה פעילות אנטי ויראלית ואנטי סרטנית. [1] וממגר שיסטוזומה, הפרזיט השני בהיקפו לאחר מלרייה. הארטימיזינין נחקר ונמצא יעיל למינים שונים של וירוסים: פעילות יפה בבדיקה מעבדתית הושגה כנגד וירוסי DNA – הרפס, ציטומגלווירוס, ואפשטיין בר וירוס. פעילות חלשה יותר נגד וירוסי RNA. ארטימיזיה אנוא נמצאה בשילוב עם צמחים נוספים יעילה בבדיקה מעבדתית כאנטיויראלית.[2] שילוב של נגזרת של ארטימיזינין עם תרופה נוספת למלריה הפחית תמותה מאבולה.[3] ארטימיזינין נחקר ונמצא מבטיח לטיפול בפפילומה והפטיטיס [4] C. כמו כן הפטיטיס B ו - BVDV [5].

ארטימיזינין לטיפול בקורונה-

כבר מתחילת המגפה, ארגון הבריאות העולמי (WHO) פירסם מודעה לתמיכה במאמצים להשתמש ברפואה מסורתית שהוכחה כיעילה להתמודדות עם וירוס הקורונה. במודעה מפורט צמח אחד בלבד לבירור: לענת אנואה.

עוד לפני ההתפרצות הנוכחית של וירוס הקורונה- ה covid 19, כבר נבדקו במעבדה מספר תמציות צמחים וביניהם לענת אנוא ונמצאו בעלי פעילות נוגדת לוירוס ה - SARS‑CoV – מין הקורונה שהתפרץ ב - 2002[6]. לענת האנוא היתה השנייה בעוצמת הפעילות שלה. יש לציין כי במחקרים עדכניים[7] שנערכו על הנגיף הנוכחי נצפתה פעילות מעבדתית חזקה פי 9 ממה שהושג בניסוי הנ"ל. באופן מפתיע הצמח השלם הראה פעילות חזקה יותר מאשר הארטימיסינין בלבד. חשוב להדגיש שמדובר בניסוי מעבדה, המחקר הקליני בעיצומו ועדיין אין תוצאות מפורסמות של מחקר על בני אדם.

כיום נמצאת לענת אנוא (הסינית) והחומר הפעיל שבה- ארטימיסינין, בבחינה מזורזת של גורמים שחברו יחד למיגור מגפת הקורונה. מכון מקס פלנק הגרמני וחברת ArtemiLife Inc. – יחד עם חוקרים נוספים מדנמרק וגרמניה. צעד מתבקש לאור הנתונים שהוצגו לעיל.[8]יוזמה נוספת של חברת מטאון בנושא הקורונה נכנסה להילוך גבוה.[9]

חוזרים למקור: הלענה-

הלענה ה"מפורסמת" היא מין הלענה הסינית – לענת אנווא. ישנם גם בארץ מספר מיני לענה הידועים כרפואיים- לענת: יהודה, המדבר, שיחנית.


אף מינים אלו מכילים את החומר ארטימיסנין.

הלענות ידועות ברפואה העממית כבר מאות ואלפי שנים לטיפול בטפילים ובמחלות מערכת הנשימה. חלק גדול מהידע העממי מגובה כיום גם במחקרים מדעיים שנעשו ברובם על לענת האנווא או על הרכיב ארטמיזינין. הידע העממי כולל טיפול ב- א. פעילות נגד טפילים כולל מלריה ותולעי מעיים. ב. טיפול במערכת הנשימה – ליחות, נגיפים ושפעת ושיעולים קשים.

ג. חיזוק פעילות הקיבה, כיס המרה ומערכת העיכול כולה.

נזכיר שוב שבמחקר המעבדתי שנעשה על וירוס הקורונה, באופן מפתיע, הצמח השלם הראה פעילות חזקה יותר מאשר החומר הפעיל ארטמיזנין לבד.

בארץ ניתן למצוא בר לענה ממין לענת יהודה– צמח שתפוצתו מצומצמת לאזורים מסויימים בנגב, אך נמצא בשפע למרגלות הר סיני. לענת יהודה מאושרת ע"י משרד הבריאות לשימוש כתוסף תזונה.

וירומיזין הינו תוסף תזונה המכיל כמוסות מ-100% לענת יהודה, המכיל ארטימיסנין.

תגובות לטיפול בוירומיזין

מלבד פידבקים רבים שהתקבלו מעשרות חולים על השימוש בוירומיזין, גם נערך סקר עם מעקב הדוק בגל הראשון (אביב 2020), על 18 מטופלים - רוב נבדקי הסקר השתמשו לפני כן בלבונה ולא חוו תוצאות מספקות. השימוש בוירומיזין הראה פעילות ברורה ומהירה על כל הסימפטומים של הקורונה. במינון של 8 כמוסות לאורך היום- תגובה ראשונית הגיעה תוך כ-12 שעות. המטופלים דיווחו גם על שיפור בבעיות נוספות כגון- הרפס, "טיקים", בעיות עיכול ובהירות מחשבה.ירומיזין הראה פעילות ברורה ומהירה על כל הסימפטומים של הקורונה. במינון של 8 כמוסות לאורך היום- תגובה ראשונית הגיעה תוך כ-12 שעות. המטופלים דיווחו גם על שיפור בבעיות נוספות כגון- הרפס, "טיקים", בעיות עיכול ובהירות מחשבה.

נדגיש כי מדובר בסקר פנימי של חברת עדנה ללא תנאי מחקר רשמיים.


414 צפיות0 תגובות
bottom of page